Programišių taikinyje – valstybių tarnautojai ir įmonių vadovai

2012 03 01 Šaltinis: UAB "DPA Lietuva"

Informacijos šaltinis: UAB “DPA Lietuva”

Lietuvos Respublikos nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys (CERT-LT) praėjusiais metais ištyrė 21,8 tūkst. pranešimų apie incidentus elektroninėje erdvėje, o tai yra du kartus daugiau nei 2010 metais. Panašu, jog ir 2012 – ieji informacijos saugumo srityje žada būti sudėtingi.

Kibernetiniai nusikaltėliai nebėra pavieniai chuliganai

Dar visai neseniai Šveicarijoje vykusiame Pasaulio ekonomikos forume pasigirdo aktyvių raginimų imtis tarptautinių veiksmų stabdant kibernetinius nusikaltimus. Pasak valstybių pareigūnų bei verslo atstovų, nusikaltėliai juda pirmyn internetiniu greičiu, tačiau kai kurios šalys vis dar velkasi jiems iš paskos ir juda vėžlio žingsniu. Tai puikiai iliustruoja “Wikileaks” atvejis ir jo sukelti skandalai, kurie mirgėte mirga viso pasaulio laikraščių pirmuosiuose puslapiuose. Pasaulinės saugumo sprendimų lyderės kompanijos “McAfee” specialistai pabrėžia, kad 2011 – ieji buvo programišių klestėjimo ir tam tikro chaoso metai. Tačiau viena tapo aišku, kad svarbi informacija tapo itin pažeidžiama, o programišių galia niekam abejonių nebekelia. Tad informacinių technologijų ekspertai atkreipia dėmesį, kad 2012 metai gali tapti rimtu iššūkiu informacijos saugumo srityje.

Daugelis specialistų sutinka, kad šie metai gali tapti kibernetinio karo metais. “Šių dienų įvykiai ir programišių išpuoliai parodė, kad niekas nėra apsaugotas nuo informacijos nutekėjimo. “McAfee” ataskaitos rodo, kad šių nusikaltėlių taikiniu vis dažniau gali tapti valstybių tarnautojai, teisėjai, didžiųjų įmonių vadovai ar net valstybės saugumą užtikrinantys pareigūnai”, – teigia tarptautinės IT bendrovės “DPA Lietuva” vadovas Laurynas Truncė. Jo nuomone, kibernetiniai nusikaltėliai jau nebėra pavieniai chuliganai. Siekdami pelno ar tam tikrų interesų, šia veikla užsiima gerai koordinuojamos bei finansuojamos struktūros ir organizacijos. Suprantama, kad atskirų šalių vyriausybės deda didžiules pastangas, siekdamos sumažinti tokių nusikaltimų grėsmę, tačiau privataus sektoriaus atstovai privalo patys susikurti apsaugos sistemas, idant pažabotų šiuos nusikaltėlius.

Duomenys panaudojami šantažui



“DPA Lietuva” vadovas įsitikinęs, kad Lietuvai sparčiai žengiant į technologijų amžių incidentų interneto erdvėje skaičius augs. Jo nuomone, tai puikiai atspindi dar neseniai įvykęs kibernetinis išpuolis prieš Lietuvos banką. “Galima tik lengviau atsikvėpti, kad buvo išvengta didesnių nuostolių, tačiau jeigu tai būtų geriau finansuota ir didesnio pajėgumo ataka prieš vieną iš Lietuvos bankų rezultatai galėtų būti itin liūdni”, – teigia L. Truncė.

Šį nuogąstavimą patvirtina ir bendrovės “McAfee” specialistai, kurių nuomone šiais metais gali išaugti finansiškai motyvuotų nusikaltimų grėsmė. Jie įspėja, jog programišiai įvairiausiais būdais siekia nutekinti ir pasinaudoti elektroninės bankininkystės duomenimis. “Ši grėsmė tikrai aktuali ir didelė. Bankininkai ir IT specialistai puikiai žino “Zeus Trojan” virusą, kuris yra labai grėsminga ir efektyvi priemonė vogti pinigus iš internetinių banko sąskaitų. Tad norint išvengti kenkėjiškų programų ir apsaugoti duomenis, reikia efektyvių ir kompleksinių priemonių”, – pabrėžia Laurynas Truncė.

IT ekspertai pastebi, kad praūžus ekonominei krizei, daugelis kompanijų buvo linkę taupyti informacinių technologijų, o ypač saugumo sąskaita. “Suprantama, kad įmonių IT skirti biudžetai buvo apkarpyti, bet manau, kad 2012 metai bus tam tikro atsigavimo ir didesnio dėmesio informacijos saugumui metai. Akivaizdu, kad organizacijos ir pavieniai asmenys, atsisakę skirti lėšų duomenų apsaugai, labai rizikuoja. Juk programišių taikiniu vis dažniau tampa ne vien korporatyvinė bei jautri organizacijų informacija, tačiau ir asmeniniai darbuotojų duomenys, kurie vėliau panaudojami įvairiam šantažui”, – perspėja “DPA Lietuva” vadovas.

Atgal į sąrašą
Į viršų