Informacijos šaltinis: Balsas.lt
Verslo programinės įrangos asociacija BSA ir verslo mokykla INSEAD atliko pasaulinį „piratinės“ programinės įrangos ekonominio poveikio tyrimą ir išsiaiškino, kad 1 proc. padidėjęs originalios programinės įrangos naudojimas Lietuvoje sukuria apie 68 mln. Lt (26 mln. JAV dolerių) pridėtinės vertės. Jei šalyje išaugtų „piratinių“ programų naudojimas, šalis neuždirbtų pusės minėtos sumos – 1 proc. padidėjus nelegalios programinės įrangos naudojimui, Lietuvoje būtų sukurta tik papildomi 34 mln. Lt (13 mln. JAV dolerių).
„Originalios programinės įrangos naudojimas sumažina bendrovių veiklos riziką ir padidina darbo efektyvumą. Šis tyrimas patvirtina, kad tinkamai licencijuotos kompiuterių programos naudingos ne tik bendrovėms, bet ir šalies bendro vidaus produkto augimui. Valdžios institucijos ir verslo atstovai turėtų aktyviai prisidėti prie „piratinės“ programinės įrangos naudojimo mažinimo ir skatinti naudoti tik originalias programas“, – sakė BSA atstovo Lietuvoje „IPnovus LAW“ teisininkė Ernesta Seiliūtė.
Tyrimas atskleidė, kad 1 JAV doleris, investuotas į originalias programas Lietuvoje duoda 180 Lt pridėtinės vertės, kai tuo tarpu 1 JAV doleris, investuotas į nelegalią programinę įrangą, sukuria ženkliai mažesnę 76 Lt grąžą.
Pasauliniu mastu 1 proc. padidėjęs originalios programinės įrangos naudojimas atneša 73 mlrd. JAV dolerių naudos pasaulio ekonomikai. Tuo tarpu padidėjęs „piratinės“ programinės įrangos naudojimas duotų 20 mlrd. JAV dolerių grąžą, sakoma BSA pranešime.
Tyrimo rezultatai atskleidė, kad daugiausiai naudos iš originalių programų naudojimo gauna besivystančių šalių ekonomikos. Kiekvienas JAV doleris, šiose šalyse investuotas į originalias programas, vidutiniškai sukuria papildomai 437 JAV dolerius. Aukštas pajamas gaunančiose šalyse šis rodiklis būtų 117 JAV dolerių, o vidutinių pajamų valstybėse – 140 JAV dolerių.
„Ankstesni tyrimai parodė, kad pridėtinės vertės paslaugos, teikiamos drauge su originalia programine įranga, padeda bendrovėms sumažinti išlaidas ir padidinti produktyvumą. Šis tyrimas žvelgia giliau ir parodo, kokį ekonominį poveikį kompiuterių programos turi šalių BVP. Rezultatuose aiškiai matyti, kad licencijuota programinė įranga turi dvigubai didesnį teigiamą poveikį šalies ekonomikai nei „piratinės“ programos“, – sakė vyresnysis INSEAD eLab tyrimų tarybos narys Eduardo Rodriguez-Montemayor.
Prie tvirtos ir modernios autorių teisių apsaugos įstatymų bazės turėtų prisidėti tiek vyriausybinės institucijos, tiek bendrovės. Šios šalys turėtų perspėti apie „piratinės“ programinės įrangos naudojimo pavojus bei parodyti pavyzdį, kaip originalių programų naudojimas lemia teigiamus verslo rezultatus.
Tyrimo metu buvo naudojami duomenys iš 95 pasaulio valstybių. Visą tyrimo ataskaitą galima parsisiųsti iš BSA svetainės, sakoma pranešime.