Remiantis „Kaspersky Lab“ mėnesio ataskaita apie globalias finansines grėsmes 2014 m. nuo gegužės 19 d. iki birželio 19 d., bendrovės saugos sprendimai visame pasaulyje užblokavo daugiau nei 350 tūkst. bandymų užkrėsti kenkėjiškomis programomis, skirtomis vogti pinigines lėšas. Dažniausiai atakuojamų šalių sąraše pirmauja Brazilija – dėl Pasaulio futbolo čempionato čia buvo užfiksuota keturis kartus daugiau analogiškų incidentų.
Čempionatas oficialiai prasidėjo birželio 12 d., tačiau apgavikai sporto tematiką pradėjo eksploatuoti daug anksčiau. Netikri tinklalapiai, naudojantys čempionato temą kaip masalą, masiškai atsirasdavo jau praėjusių metų kovą. Šių metų sausį buvo užregistruoti brukalų siuntimai su „Trojos“ virusais, pritraukiantys pranešimais apie tariamai laimėtus bilietus į varžybas. Jau balandį Brazilija pirmavo pagal kenkėjiškų finansinių virusų skaičių, ir nuo to laiko šis rodiklis išaugo dvigubai. Kai prasidėjo čempionatas, plačiai paplito pinigų vagystės praktika taikant reklaminę programinę įrangą, siūlančią vartotojui apmokėti transliacijos peržiūrą, bet realiai tiesiog iš jo sąskaitos nurašančią dideles sumas.
Pastebimiausiu pokyčiu labiausiai paplitusių grėsmių sąraše tapo „Trojos“ viruso „Carberp“, taikomo vogti vartotojo slaptažodžius ir finansines lėšas, dingimas. Jo vietą užėmė „Sniotob“ – brukaluose platinamas „Trojos” virusas, galintis kontroliuoti naršyklės mainų srautą ir perimti sąskaitos duomenis.
Įsimintiniausiu incidentu birželio pradžioje tapo stambaus kompiuterių zombių tinklo (ang. botnet, kompiuterių, užkrėstų tam tikra programine įranga, leidžiančių perimti jų kontrolę, tinklas) „Gameover Zeus“ nukenksminimas, atliktas JAV ir Europos teisėsaugos institucijų. Tinklas „Gameover Zeus“, naudojamas vogti sąskaitos duomenis, taip pat buvo naudojamas platinti programą šifruotoją „Cryptolocker“, kuri reikalavo išpirkos už vartotojo duomenų iššifravimą. Šios veiklos nuostolis FSB vertinamas 100 milijonų JAV dolerių, o jo autorius pateko į JAV ieškomiausių kibernetinių nusikaltėlių dešimtuką.
„Pasaulio čempionatas pritraukia ne tik sirgalių dėmesį. Kaip ir reikėjo tikėtis, apgavikai pasinaudojo pasaulinio masto renginio ažiotažu ir pradėjo atakuoti vartotojus visais įmanomais instrumentais. Gali būti, kas čempionatui pasibaigus kibernetinių nusikaltėlių aktyvumas Brazilijoje nuslūgs, o tai, be abejo, atsispindės globaliame grėsmių vaizde. Tačiau tai nereiškia, kad galima prarasti budrumą: vasara – atostogų metas, kai vartotojai ypač dažnai apsiperka įvesdami mokėjimo duomenis į daugybę tinklalapių ir taip sukelia didžiulį nusikaltėlių dėmesį“, – komentuoja Jurijus Namestnikovas, „Kaspersky Lab“ antivirusų ekspertas.
Mėnesio ataskaitos apie bankines finansines grėsmes – tai viena iš „Kaspersky Lab“ paslaugų, įeinančių į „Kaspersky Fraud Prevention“ sudėtį. Ši platforma atlieka daugiasluoksnę elektroninių mokėjimų apsaugą ir finansinių interneto vagysčių prevenciją. „Kaspersky Fraud Prevention“ susideda iš serverinių komponentų, funkcionuojančių finansinių organizacijų įrangoje, klientų įrenginių ir specializuotų ekspertinių paslaugų prieduose.
Plačiau: Balsas.lt