Stiprinamas ES energetinis saugumas

2016 03 18 Šaltinis: Elektronika.lt

Europos Vadovų Tarybai, kurioje dalyvauja ir Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, pateiktas Europos Komisijos Energetikos saugumo paketas.

Jame pabrėžiama suskystintųjų gamtinių dujų terminalų svarba ir privalumai užtikrinant ES dujų tiekimo saugumą. Klaipėdos SGD terminalas pateiktas kaip pavyzdys, kuris padėjo sumažinti „Gazprom“ dujų kainas ir prisideda prie regiono energetinio saugumo užtikrinimo.

Energetikos saugumo pakete taip pat nustatomas aiškus šalių bendradarbiavimas ekstremalių krizių atvejais sutrikus dujų tiekimui, įtvirtinamas privalomas šalių solidarumas aprūpinant vartotojus kaimyninėse šalyse.

Skaidresnį apsirūpinimą energetiniais ištekliais užtikrins pakete numatytas reikalavimas visas energetines sutartis su trečiosiomis šalimis suderinti su Europos Komisija. Tai padės išvengti ir piktnaudžiavimų bei ES energetinės sąjungos tikslams prieštaraujančių iniciatyvų.

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir dar 8 Baltijos bei Vidurio Europos valstybių vadovai pasirašė kreipimąsi Europos Komisijai, ragindami išsamiai įvertinti, ar Baltijos jūros dugnu planuojamas tiesti „Nord stream II“ dujotiekis neprieštarauja ES energetikos politikos tikslams.

Laiške, adresuotame Europos Komisijos pirmininkui Jeanui-Claude’ui Junckeriui, pabrėžiama, jog tai kelia grėsmę Vidurio Europos regiono energetiniam saugumui ir didina priklausomybę nuo vieno energijos tiekėjo – Rusijos.

„Nord Stream II“ dujotiekis neužtikrins nei energijos šaltinių, nei jų tiekėjų įvairovės. Priešingai, tai tik padidins priklausomybę nuo jau egzistuojančio dujų tiekimo kelio, kuris neatitinka ES teisės aktų energetikos srityje ir pamina tiekimo saugumą bei sąžiningą konkurenciją“, – teigiama laiške.

Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Čekijos, Slovakijos, Vengrijos, Rumunijos ir Kroatijos valstybių bei vyriausybių vadovai taip pat pabrėžia, jog šis projektas gali turėti stiprų neigiamą poveikį Ukrainai, per kurią eina dujų tranzitas į Europą, ir destabilizuoti geopolitinę padėtį regione bei ES kaimynystėje.

Lietuvos Prezidentė taip pat pabrėžia, kad ES energetinės sąjungos politikos dalimi turi tapti ir branduolinė sauga ES kaimynystėje. Būtina vieningai reikalauti, kad Lietuvos pašonėje Baltarusijoje statoma Astravo atominė elektrinė atitiktų tarptautinius saugumo standartus.

Atgal į sąrašą
Į viršų