Kodėl svarbu turėti licenciją?
Perkant programinę įrangą, netampama autorių teisių turėtoju. Perkama teisė naudoti programinę įrangą pagal tam tikrus autorių teisių turėtojo, paprastai programinės įrangos leidėjo, apribojimus. Tikslios taisyklės yra nurodytos prie įsigyjamos programinės įrangos pridėtoje dokumentacijoje — licencijoje. Būtina suprasti ir sutikti su licencijoje esančiomis taisyklėmis. Dažniausiai taisyklėse nurodyta apie suteikiamą teisę atgaminti kompiuterių programą viename kompiuteryje ir padaryti vieną atsarginę kopiją.
Licencijų rūšys
Laisvosios licencijos
Tokios licencijos paprastai neriboja galimybių naudotis programomis pagal paskirtį. Vartotojas turi teisę padaryti neribotą skaičių kopijų. Šios licencijos vis populiarėja, kadangi jos skatina bendruomenę kartu tobulinti programas.
Laisvų licencijų įvedami apribojimai:
- Įpareigojimas pateikti programą kartu su licencija. Kopijuojant tokias programas ar jų dalis yra privaloma kartu pateikti jų licencijos tekstą.
- Įpareigojimas programą platinti su kodu. Toks apribojimas draudžia pateikti programą be jos išeities teksto. Tokiu būdu siekiama užtikrinti kiekvieno vartotojo teisę prireikus tobulinti programą.
- Draudimas uždaryti kodą. Programos vartotojui leidžiama tobulinti programą, tačiau ir patobulinta programa turi būti platinama pagal tą pačią licenciją.
- Įpareigojimas platinti pakeistą versiją tik tokiomis pačiomis sąlygomis, kokiomis vartotojas gavo pradinį variantą. Tai įgalina laisvą programų plitimą, įgaunant įvairų autorių patobulinimus ir išsaugant autorystę.
Nuosavybinės licencijos
Tokios licencijos nustato daug griežtesnius apribojimus. Įmonė išlieka programos savininku. Vartotojas neturi teisės tobulinti tokią programą.
Nuosavybinių licencijų įvedami apribojimai:
- Draudimas kopijuoti. Gali būti ribojama teisė darytis tokių programų kopijas.
- Leidimas naudoti vienu kompiuteriu. Paprastai nuosavybines programas leidžiama naudoti tik viename kompiuteryje.
- Leidimas naudoti tik konkrečiame kompiuteryje. Kai kurios licencijos leidžia naudoti programą tik kompiuteryje, su kuriuo jį įsigyta.
- Laiko ribojimas. Gali būti apribotas laiko tarpas, kada leidžiama naudotis programa nustatytomis sąlygomis.
- Paleidimų skaičiaus ribojimas. Gali būti ribojamas programos paleidimų skaičius.
Jei programinė įranga kopijuojama, platinama ar įdiegiama ne pagal licencijos nuostatas, t.y. apsikeičiama diskais su draugais ir bendradarbiais ar pagaminamos kopijos, pažeidžiamas federalinis autorių teisių įstatymas. Net jeigu yra kažkam padedama pasidaryti nelicencijuotas kopijas, atsakomybė taikoma autorių teisės aktų nustatyta tvarka.
Be minėtų teisinių pasekmių, nukopijuotos ar suklastotos programinės įrangos naudojimas reiškia:
- Programinės įrangos virusų, sugadintų diskų, ar kitokius defektus turinčių kompiuterių programų plitimą;
- Netinkamą dokumentaciją ar jos nebuvimą. Jokių garantijų;
- Techninės pagalbos, prieinamos licencijuotos programinės įrangos naudotojams, trūkumą;
- Programinės įrangos atnaujinimo, galimo licencijuotos programinės įrangos naudotojams, trūkumą.
Parengta pagal:
- Lietuvos Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės duomenis.
http://atviraskodas.ivpk.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=144&Itemid=97&Itemid=1
- Business Software Alliance (BSA) duomenis.
http://w3.bsa.org/lithuania/antipiracy/Why-a-License-Matters.cfm