Autorius: Rita Petružytė
Naujas verslo modelis
Tradiciškai komercinės verslo valdymo sistemos, kainuojančios nemažus pinigus, dabar vis dažniau kuriamos, remiantis atvirojo kodo licencija. Tai pasaulyje vis labiau populiarėjantis naujas kompiuterinių programų kūrimo modelis – įvairios įmonės bendradarbiauja ir investuoja į programas, kuriomis vėliau gali naudotis kiekvienas. Šio naujo verslo modelio sėkmės priežasčių yra net keletas.
Atvirojo kodo verslo valdymo sistemos
Atvirojo kodo verslo valdymo sistemos remiasi bendruomenės, o ne vienos įmonės investicija. Dažnai būna, kad įmonė, programos kūrėja, nusprendžia nebeinvestuoti į kuriamą programą, arba neturi pakankamai išteklių, kuriuos galėtų skirti programos tobulinimui, kad neatsiliktų nuo naujausių informacinių technologijų. Atvirojo kodo verslo valdymo sistemos leidžia išvengti tokių problemų sutelkdama bendruomenės jėgas ir burdama platų partnerių tinklą visame pasaulyje. Taip vienai programai sutelkiama daugiau investicijų. Atvirojo kodo verslo valdymo sistemos pasižymi lankstumu, patogumu naudotis ir greitu augimu, o funkcionalumu dažniausiai neatsilieka nuo didžiausių nuosavybinių programų.
Skatinamas bendradarbiavimas
Kas skatina įmones prisidėti prie atvirojo kodo programų tobulinimo? Verslo valdymo sistemų kaštai yra licencijos mokesčiai, diegimas, mokymai, programos priderinimas prie įmonės darbo procesų ir palaikymas. Nustatyta, kad licencijos mokestis sudaro maždaug trečdalį visų programos diegimo kaštų. Siūlant atvirojo kodo verslo valdymo sistemas, klientams leidžiama sutaupyti, o diegiančios įmonės uždirba iš palaikymo, mokymų, ar naujo funkcionalumo kūrimo. Taip laimi abi pusės ir klientai ir platintojai. Investuojančioms įmonėms patraukliai atrodo galimybė platinti programą, kuri kuriama didelės komandos, o klientus patraukia ne tik galimybė sutaupyti, bet ir siūlomas funkcionalumas bei nuolatinis programos tobulinimas.
Atvirojo kodo verslo valdymo sistemų trūkumai
Ar nėra trūkumų? Atvirojo kodo programos susiduria su problemomis. Šios sistemos turi mažiau vertikaliųjų sprendimų (sprendimai pritaikyti vienai kuriai siaurai ūkio šakai) negu nuosavybinės programos. Tokia problema iškyla, kadangi įmonės platintojos nesuinteresuoti pateikti savo sukurtus sprendimus atvirojo kodo licencija. Šiuo metu atvirojo kodo verslo valdymo sistemos nusileidžia populiarumu savo konkurentams, nes rinkoje yra daugiau nuosavybinių verslo valdymo sistemų specialistų, kurie gali palaikyti programą. Bet ši situacija keičiasi atvirojo kodo programų naudai.
Verslo valdymo sistema Open ERP
Lietuvoje kol kas platinama viena atvirojo kodo verslo valdymo sistema Open ERP, atitinkanti Lietuvos buhalterinės apskaitos standartus ir mokesčių sistemą. Tai verslo valdymo sistema integruojanti visus verslo procesus: finansų valdymą, santykių su klientais valdymą (angl. CRM – customer relationship management), sandėlio apskaitą, gamybą, projektų valdymą verslo įžvalgas (angl. Business Intelligence) ir kitus įmonės procesus.
Autorė: Rita Petružytė VVS konsultantė, UAB “Innovation Computer Group” sprendimai verslui
UAB “Innovation Computer Group” – sparčiausiai augusi ir šiuo metu trečia IT įmonė pagal praėjusių – 2007 metų rezultatus.