Informacijos šaltinis: UAB “Softera Baltic”
Viena Lietuvos gamybos įmonė sukaupdavo atsargų už 6 mln. Lt. Įdiegus verslo valdymo sistemą „Microsoft Dynamics NAV“, vos per 2 mėn. atsargų lygis sumažėjo iki 5 mln. Lt, daugiau finansų liko apyvartinėms lėšoms, o pardavimai augo dar sparčiau. Be to, sistema paskaičiavo, kad įmonė atsargų galėtų turėti vos už 4 mln. Lt. Ir tai tik vienas iš daugelio pavyzdžių, kaip tinkamai sustyguota verslo valdymo sistema leidžia efektyviai diriguoti įmonės veiklai.
Pasak Ado Šliterio, „Microsoft Dynamics NAV“ sprendimus diegiančios UAB „Softera Baltic“ vyriausiojo konsultanto, vien sumažinus sandėlio likučius ir atlaisvinus kapitalą, atsiperka investicijos, kurias įmonė skyrė verslo valdymo sistemoms diegti.
Du kartus efektyviau
Sunkmetis verčia sutelkti dėmesį, kaip gaminti efektyviau. Pirmiausia žvilgsnis krypsta į verslo valdymo sistemas.
„Eurostat“ duomenimis, mūsų šalies gyventojų darbo našumas siekia tik 45,1% senųjų ES narių darbo našumo vidurkio. Paprastai sakant, ką kitose ES šalyse gali padaryti vienas žmogus, Lietuvoje daro du su trupučiu.
Žemas veiklos efektyvumas, apyvartinių lėšų trūkumas, smulkėjančios gaminių partijos, spartinami gamybos ir pristatymo terminai, būtinybė mažinti veiklos sąnaudas ir griežti kokybės reikalavimai skatina įmones keistis. Mes žinome, kaip tai padaryti tinkamai“, – sako A.Šliteris.
Žingsnis po žingsnio
Daugelis įmonių neturi faktais paremtos, teisingos, realiu laiko gaunamos informacijos apie įmonėje vykstančius procesus. Sunku patikėti, kad apie 50% Lietuvos gamybos įmonių neturi duomenų apie sandėlio likučius realiu laiku. Dažniausiai operatyvių duomenų pasigendama dėl to, kad šią informaciją patikima įvesti buhalteriams, tai daroma ne duomenų atsiradimo vietoje ir ne laiku.
„Pirmiausia, būtina turėti tikslią informaciją apie įmonėje vykstančius procesus, kuri suvedama operatyviai ir atnaujinama realiuoju laiku. Turint patikimus duomenis galima daryti metodikomis paremtus sprendimus – optimizuoti sandėlių likučius, planuoti gamybą, pardavimus ir logistiką“, – pataria „Softera Baltic“ vyr. konsultantas.
Įvardija priežastis
Ar galite įvertinti savo linijų darbo našumą? Įvardinti priežastis, kodėl jos nebuvo tinkamai išnaudojamos? Informacinė sistema nepadės pašalinti priežasčių, bet ji gali padėti įvardinti prastovos priežastis, pvz., sugedo gamybos linija, trūksta žaliavų ar darbo jėgos. Analizuojant šiuos duomenis galima priimti sprendimus, didinančius investicijų grąžą. Valdymo sistemą „Microsoft Dynamics NAV“ naudojančios Lietuvos įmonės gali operatyviai gauti, apdoroti ir analizuoti informaciją apie įmonės veiklą, sekti visus kritinius parametrus: matyti prarastus pardavimus, vėluojančius ar neįvykdytus užsakymus, sekti gaminio išeigą, žaliavų sunaudojimo efektyvumą, daugiau žinoti apie savo klientus. Tokia informacija aprūpinta įmonė gali analizuoti situaciją ir priimti faktais pagrįstus racionalius sprendimus, sukuriančius ilgalaikį konkurencinį pranašumą.
„Softera Baltic“ specialistai pateikia dar vieną pavyzdį, kai maisto pramonės įmonė pasitelkė operatyvesnį ir tikslesnį pagamintų produktų sąnaudų apskaitos modulį ir dabar gali suskaičiuoti tikslią gaminio savikainą, jam tenkančias pridėtines/netiesiogines išlaidas. Įgyvendinusi šį projektą įmonė gali tiksliau įvertinti produktų pelningumą ir priimti tinkamus sprendimus, pvz., atsisakyti nepelningų produktų gamybos. Įdiegta verslo valdymo sistema integruota su prekybos ir gamybos planavimo sistemomis, todėl akivaizdžiai pagerėjo gamybos planavimo procesas, o gamybos nuostoliai sumažėjo apie 30%.