Šių metų spalio 2-3 dienomis Vilniuje vyko „Lietuvos ESRI vartotojų konferencija 2008“. Konferencijoje dalyvavo įmonės, kurios naudoja geografines informacines sistemas (GIS) savo veikloje, ir tos, kurios norėjo sužinoti šių sistemų siūlomus privalumus. Renginiu susidomėjo ir jame dalyvavo daugiau nei 250 atstovų iš 120 organizacijų.
Konferenciją pradėjo ją organizavusios įmonės UAB „HNIT-BALTIC“ vadovas Linas Gipiškis. Jis supažindino su sritimis, kuriose GIS gali būti naudojamos: aplinkosaugai, inžinerijai, inžineriniams tinklams, kadastrams, registrams, nekilnojamajam turtui, rinkimų organizavimui, teisėsaugai, telekomunikacijoms, transportui ir logistikai ir kt.
Pagrindinį konferencijos pranešimą pristatė ESRI (angl. k. Environmental Systems Research Institute) programinės įrangos produktų direktorius Clint Brown. Pranešėjas pasakojo apie GIS panaudojimo modelius (žemės atvaizdavimui, žemėlapių sujungimui į tinklus ir kt.), informacijos vizualizavimo būdus (2D ir 3D žemėlapiai), JAVA aplikacijų naudojimą žemėlapių formavimui ir modeliavimui. Clint Brown paminėjo svarbiausius tris GIS sudarančius elementus: duomenys, vaizdai ir instrukcijos. Taip pat pristatė kelis GIS įdiegimo modelius: darbastalio (angl. desktop) modelis, serverio modelis, jungtinis (angl. federated) modelis. Kaip vieną iš GIS panaudojimo pavyzdžių Clint Brown pateikė toksinių medžiagų išsiliejimo pasekmių kontroliavimą: žemėlapių dėka galima matyti, kokios zonos užlietos, kiek žmonių ten gyvena, kiek toje teritorijoje yra ligoninių, kur reikia nukreipti gelbėjimo komandas. ESRI direktorius trumpai apibūdino ir jų siūlomus GIS produktus.
Lietuvos geografinės informacijos infrastruktūros (LGII) projekto atstovų pranešime Saulius Urbonas (Nacionalinė žemės taryba) kalbėjo apie nacionalinę projekto strategiją, o Evaldas Rožanskas (VĮ „GIS Centras“) pristatė rengiamo Lietuvos geografinės informacijos portalo paslaugas, teikiamus įmonėms geografinius duomenis ir produktus.
Dainius Buknys pristatė UAB „Vilniaus duona“ sėkmės istoriją įsidiegus vieną iš GIS sistemų, kuri padėjo atrasti trumpiausius kelius iki klientų bei sumažinti kaštus. Svarbu ir tai, kad visas sistemos diegimo projektas buvo sėkmingas: neviršijo biudžeto, truko neilgą laiko tarpą, o darbuotojai buvo greitai ir gerai apmokyti.
Konferencijoje buvo galima išgirsti ir kitų sričių įmonių (telekomunikacijų, transporto, registrų, kadastrų, miesto valdymo, kelių direkcijos, energetikos, miško, žemės ūkio, jūrinių tyrimų, leidyklų) pristatymus apie GIS sprendimų panaudojimą.
Antroji konferencijos diena buvo skirta sprendimų pristatymams ir techninėms GIS produktų prezentacijoms: dalyviai supažindinti su ArcGIS 9.3 naujovėmis, pateikta ArcGIS Desktop 9.3 ir ArcGIS Server modulių apžvalga.
Daugiau informacijos apie vykusį renginį galima rasti UAB „HNIT-BALTIC“ svetainėje (http://www.hnit-baltic.lt/).
Taip pat Softconsulting.lt portalas šią savaitę (spalio 13-17 dienomis) skelbia Geografinių informacinių sistemų (GIS) savaite – kiekvieną dieną portale pasirodys naujas konferencijoje pristatytas pranešimas apie GIS naudojimą skirtingų sričių įmonių veikloje.